شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
خانه » آرشیو برچسب: اهرام مصر

بایگانی برچسب ها: اهرام مصر

خورشید پرستی در مصر باستان

پرستش خورشیدپرستش خورشید ممکن است از جایی دور، و در روزگاری نامعلوم، به مصر آمده باشد. اما در عصر سلطنت کهن، یک خورشیدپرستی رسمی در عون (که بعد هلیوپولیس نام گرفت)، رواج یافت. در این‌جا، رع خورشید ـ خدا، دارای ویژگی‌های خدای بومی آغازین یعنی آتوم شد، و معبدی جهت خورشید ـ خدا برپاگشت. تأثیر رع، روبه فزونی نهاد، تا آن‌جا که در زمان پنجمین سلسله به اوج خود رسید یعنی آن هنگامی که پادشاهان شروع به افزودن «پسر رع» در سلسله مراتب سلطنتی کردند، آنان، معبدهای خورشیدی عظیمی برپا داشتند و قدرت کاهنان رع افزوده شد، و خداشناسی خورشیدی، پرستش رسمی سلطنتی گردید. از زمان سلسله چهارم به بعد، پادشاهان در اهرام واقعی دفن می‌شدند، یعنی آن صورتی شکل گرفت که احتمالاً، ارتباط نزدیکی با، باور به زندگی خورشیدی پادشاه در حیات بعد از مرگ وی در بهشت داشت.

با تضعیف قدرت حکومت در پایان سلطنت عصر کهن، و تمرکززدایی تدریجی، قدرت سیاسی و اقتصادی و موقعیت پرستش خورشید دچار بحران شد، گو این‌که ازدیاد قدرت و نفوذ کاهنان رع، علیه شاه احتمالاً، عامل کمک کننده‌ای در فروپاشی جامعه بود. جابه‌جایی در دوره موفقیت‌آمیز و توسعه یافته بعدی، با ورود خدایی مردمی‌تر، یعنی اوزیریس انجام گرفت و پرستش رع کاهش یافت، ولی این خدا، ارتباط خود را با آیین‌های پرستشی و تدفینی حفظ نمود. اما در عصر سلطنت جدید، یعنی هنگامی که شاهان سلسله هجدهم، خدای در زمان و محلی خود یعنی آمون را، به عنوان «شاه خدایان» معرفی کردند، تلاش خود را معطوف به آن ساختند که وی را با پرستش کهن‌تر رع مربوط سازند و در نتیجه، پرستش خدای بزرگ یعنی آمون ـ رع را برقرار ساختند.

در پایان سلسله هجدهم، شاه آخناتن، به صورتی ناموفق کوشید تا حالتی ویژه از پرستش یک خدای واحد خورشیدی در مصر را، ارائه دهد که بر پرستش خدای آتن متمرکز بود و به صورت قرص خورشید نشان داده می‌شد. با آن که این‌گونه پرستش، با گونه پرستش خورشیدی آغازین تفاوت بسیار داشت، ولی، این امر شاید به منظور اقدامی جهت برقراری ارتباط میان فرمانروای مصر و خورشید ـ خدای سلطنتی صورت گرفته باشد. در همه اعصار، پرستش خورشید، شاید به سبب دوری آن از مردم معمولی، و عدم دسترسی به آن، عمدتاً به صورت پرستشی استانی و سلطنتی برجای ماند.

منبع:ریچارد کاوندیش،اسطوره شناسی:دایرهالمعارف مصوّر اساطیر و ادیان مشهور جهان، ترجمهی رقیّه بهزادی، تهران،نشر علم،چاپ اوّل،۱۳۸۷

اهرام مصر باستان

بزارید بریم در اصل مطلب، یعنی تاکنون نشده در گوگل کلمه اهرام مصر در جستجو کنید ؟ ؟ یعنی! اهرام مصر باستان تا کنون کنجکاو شده اید عکس های اهرام مصر را ببینید ؟ تا کنون خاسته اید مطالبی چند در رابطه با اهرام مصرباستان بخونید ؟

www. Pyramids.Tarikhema.ir

ما در این بخش قصد داریم یک سایت جالب در رابطه با اهرام مصر باستان به شما معرفی کنیم. عنوان این سایت این می باشد : اهرام مصر باستان و در وصفش گوییم : مطالبی جمع آوری شده توسط مدیر چوش ذوق برای علاقه مندان به این شاهکار هنر و معماری باستانی.

این وبسایت به بررسی های مختلفی می پردازد :

– سازنده نخستین هرم

– اهرام ثلاثه مصر باستان

– هرم های خوفو، خفرع و گیزا

– آداب و رسوم ساخت سنن

– آداب دفن فرعون ها

و…

تمامی مطالب این وبسایت در مورد اهرام مصر می باشند که در نوع خود جالب می باشد ؛ و بازدید کننده وقتی وارد سایت می شود می داند که هیچ چیز جز مطالب اهرام مصر باستان نمی بیند!. در واقع این سایت نخستین سایت تخصصی اهرام مصر باستان به شمار می رود. چنان که قبل از این سایت سایت های دیگر هرگز محدودیت یا رسم و نقشیه ای را دنبال نمی کنند…

www. Pyramids.Tarikhema.ir

اهرام مصر باستان

تا کنون شده در سایت گوگل یک کلمه شگفت انگیز جستجو کنید ؟ شگفت یعنی! اهرام مصر باستان تا کنون کنجکاو شده اید عکس های اهرام مصر را ببینید ؟ تا کنون خاسته اید مطالبی چند در رابطه با اهرام مصرباستان بخونید ؟

ما در این بخش قصد داریم یک سایت جالب در رابطه با اهرام مصر باستان به شما معرفی کنیم. عنوان این سایت این می باشد : اهرام مصر باستان و در وصفش گوییم : مطالبی جمع آوری شده توسط مدیر چون ذوق برای علاقه مندان به این شاهکار هنر و معماری باستانی.

تمامی مطالب این وبسایت در مورد اهرام مصر می باشند که در نوع خود جالب می باشد ؛ و بازدید کننده وقتی وارد سایت می شود می داند که هیچ چیز جز مطالب اهرام مصر باستان نمی بیند!. در واقع این سایت نخستین سایت تخصصی اهرام مصر باستان به شمار می رود. چنان که قبل از این سایت سایت های دیگر هرگز محدودیت یا رسم و نقشیه ای را دنبال نمی کنند…

www. Pyramids.Tarikhema.ir

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است