تتیس

تیس کسی نیست جز دختر زئوس و دوریس ، رییس نرئید ها . در این مقاله به طور اجمالی سرگذشت او و تک فرزندش آشیل را بررسی می کنیم.

او دختر زئوس و دوریس بود و بر طبق روایات آمده است که گفته شده بود او با هر کس ازدواج کند فرزندش بزرگتر از پدرش خواهد بود ، به همین دلیل خدایان تصمیم گرفتند که وی با مردی فانی ازدواج کند . این شخص کسی نبود جز پلئوس ، شاه مورمیدون ها . به پلئوس توصیه شده بود که بر تتیس دست یابد و وی این کار را ، هنگامی که تتیس در ساحلی در سپیاس خفته بود ، انجام داد .

تتیس از روی اجبار همسر پلئوس شد و همه ی جاودان ها به عروسی آن ها آمدند اما نام یک ایزد بانو که اریس نام داشت خالی بود و او همان بود که سیب زرین نفاق را میان مهمانان افکند که بعد ها موجب جنگ تروا شد .
تتیس و پلئوس صاحب یک فرزند پسر شدند و اسمش را آشیل گذاشتند . تتیس سعی داشت که آشیل را رویین تن کند و برای این کار او را در آب ها های رود استوکس فرو برد اما پاشنه ی پایش که در دست تتیس بود ، بیرون ماند و تنها نقطه ی آسیب پذیر تنش بود .
تتیس در دوران زندگی مراقب پسرش بود و سعی داشت از پیشگویی که در آن ذکر شده بود آشیل در جنگ تروا خواهد مرد جلوگیری کند . به همین دلیل تتیس او را در جزیره ی اسکوروس پنهان کرد . اما سرداران او را یافتند و به همراه پاتروکلوس در شمار جنگ آوران تروا آوردند.

پاتروکلوس در جنگ کشته شد ، به همین دلیل تتیس به نزد آشیل آمد و یک دست زره تازه که هفایستوس ساخته بود ، به او داد . ولی آن را پوشید و تروواییان وحشت زده را به سمت شهرشان بازگرداند و در این زمان هکتور را کشت اما پس بازگشتش به جنگ عمری کوتاه داشت زیرا با تیری که پاریس پرتاب کرده بود کشته شد . این تیر را آپولون هدایت کرد و به نقطه ی آسیب پذیر آشیل زاد تا آن پیشگویی حقیقت یابد و تتیس را که می کوشید مانع آن شود ناکام بگذارد .

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

You might also like

6
دیدگاه بگذارید

avatar
3 گفتگوی این کامنت
3 پاسخ های مبحث
0 فالوئرز
 
بیشترین پاسخ
داغ‌ترین کامنت
6 نویسنده کامنت ها
مسلمserpentحامد منوچهري كوشاسانازبهار آخرین کامنت ها
  عضویت  
اشتراک برای
احمد بدری
مهمان
احمد بدری

دستتون درد نکنه بابت مطالبی که گذاشتید.
تو این قسمت نام پدر تتیس “زئوس” ذکر شده که در واقع اشتباهست،پدر تتیس “نرئوس” نام داره و واژه “نرئید” هم از همین نام مشتق شده.

بهار
مهمان
بهار

سلام
لطف کنید اگه کتابی در مورد آشیل دارید برام میل کنید

ساناز
مهمان
ساناز

سلام من فیلم تروا رو دیدم و کلی شیفته این فیلم و شخصیت آشیل شدم و بعد هم معنی خاص اسم برام جالب شد و تصمیم گرفتم اسم پسرم رو آشیل بزارم.

serpent
مهمان
serpent

خخخخ ولش بچتو بدبخت نکن اون گناهی نکرده

مسلم
مهمان
مسلم

سلام. اسم واقعا جالبیه من اگه پسر دار بشم اسمشو کوروش میزارم. آشیل یکی بود و هیچوقت مث او نخواهد آمد.کوروش هم یکی بود و به مانند او نخواهد آمد