تتیس

تیس کسی نیست جز دختر زئوس و دوریس ، رییس نرئید ها . در این مقاله به طور اجمالی سرگذشت او و تک فرزندش آشیل را بررسی می کنیم.

او دختر زئوس و دوریس بود و بر طبق روایات آمده است که گفته شده بود او با هر کس ازدواج کند فرزندش بزرگتر از پدرش خواهد بود ، به همین دلیل خدایان تصمیم گرفتند که وی با مردی فانی ازدواج کند . این شخص کسی نبود جز پلئوس ، شاه مورمیدون ها . به پلئوس توصیه شده بود که بر تتیس دست یابد و وی این کار را ، هنگامی که تتیس در ساحلی در سپیاس خفته بود ، انجام داد .

تتیس از روی اجبار همسر پلئوس شد و همه ی جاودان ها به عروسی آن ها آمدند اما نام یک ایزد بانو که اریس نام داشت خالی بود و او همان بود که سیب زرین نفاق را میان مهمانان افکند که بعد ها موجب جنگ تروا شد .
تتیس و پلئوس صاحب یک فرزند پسر شدند و اسمش را آشیل گذاشتند . تتیس سعی داشت که آشیل را رویین تن کند و برای این کار او را در آب ها های رود استوکس فرو برد اما پاشنه ی پایش که در دست تتیس بود ، بیرون ماند و تنها نقطه ی آسیب پذیر تنش بود .
تتیس در دوران زندگی مراقب پسرش بود و سعی داشت از پیشگویی که در آن ذکر شده بود آشیل در جنگ تروا خواهد مرد جلوگیری کند . به همین دلیل تتیس او را در جزیره ی اسکوروس پنهان کرد . اما سرداران او را یافتند و به همراه پاتروکلوس در شمار جنگ آوران تروا آوردند.

پاتروکلوس در جنگ کشته شد ، به همین دلیل تتیس به نزد آشیل آمد و یک دست زره تازه که هفایستوس ساخته بود ، به او داد . ولی آن را پوشید و تروواییان وحشت زده را به سمت شهرشان بازگرداند و در این زمان هکتور را کشت اما پس بازگشتش به جنگ عمری کوتاه داشت زیرا با تیری که پاریس پرتاب کرده بود کشته شد . این تیر را آپولون هدایت کرد و به نقطه ی آسیب پذیر آشیل زاد تا آن پیشگویی حقیقت یابد و تتیس را که می کوشید مانع آن شود ناکام بگذارد .

You might also like
6 Comments
 1. احمد بدری says

  دستتون درد نکنه بابت مطالبی که گذاشتید.
  تو این قسمت نام پدر تتیس “زئوس” ذکر شده که در واقع اشتباهست،پدر تتیس “نرئوس” نام داره و واژه “نرئید” هم از همین نام مشتق شده.

 2. بهار says

  سلام
  لطف کنید اگه کتابی در مورد آشیل دارید برام میل کنید

 3. ساناز says

  سلام من فیلم تروا رو دیدم و کلی شیفته این فیلم و شخصیت آشیل شدم و بعد هم معنی خاص اسم برام جالب شد و تصمیم گرفتم اسم پسرم رو آشیل بزارم.

  1. سلام
   من به نظر شما احترام میگزارم. امّا اگر نظر مرا بخواهید در جواب می گویم که زشت است برای یک ایرانی که در لا به لای اساطیر یونانی به دنبال اسم بگردد. اینقدر اسم ها و شخصیت های اساطیری یا واقعی جالب تر از “آشیل” در فرهنگ ما هست که احتیاجی به انتخاب این اسمهای نابهنجار و ضد فرهنگ ایرانی نیست. مثلاً اگر اصرار به شخصیت اسطوره ای دارید “سیاوش” از هر لحاظ زیباتر و بهتر از”آشیل” است. اگر هم نه که نامهای زیبای ایرانی بسیار است.
   می بخشید که فضولی کردم.
   با تشکّر

  2. serpent says

   خخخخ ولش بچتو بدبخت نکن اون گناهی نکرده

  3. مسلم says

   سلام. اسم واقعا جالبیه من اگه پسر دار بشم اسمشو کوروش میزارم. آشیل یکی بود و هیچوقت مث او نخواهد آمد.کوروش هم یکی بود و به مانند او نخواهد آمد

Leave A Reply

Your email address will not be published.