دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
خانه » آرشیو برچسب: اهوره مزدا

بایگانی برچسب ها: اهوره مزدا

نظام قدرتمند اهورایی(بنوادا-۳)

 
قبل از مطالعه مطلب حتماً بخوانید:
 درباره “بررسی نظام فکری و اخلاق جمعی ملل در اسطوره ها
 چکیده،پیشگفتار و پیشینه ی تحقیق
 

بررسی اساطیر ایران را با “اهورا مزدا”[۱]شروع می‌کنیم. او بزرگ‌ترین خدای ایرانیان بوده است: «اهوره مزدا نه کسی را فریب می‌دهد و نه کسی را یارای فریب اوست. سروری است بخشنده و دربردارنده‌‌ی خیر مطلق. اهورامزدا مادرو پدر آفرینش و پدید آورنده‌ی مسیر خورشید، ماه و ستارگان بوده و هست و خواهد بود . به سخن دیگرجاودانه است»[۲] وی دانای کامل است و آگاه از همه رویدادهای گذشته و آینده. آهنگی جز برای راستی و نیکی ندارد. وجودش ازلی است و ابدی. در آغاز، آفرینش به اراده‌ی وی انجام گرفته و پایان جهان به فرمان، رأی و اراده‌ی اوست. و هم اوست کسی که در کار جهان نظارت داشته و یاور راست‌روان‌ها و پاک کرداران است. آنچه آفریده است از وجود او خارج نیست. او توانای بی مانندی است که هر آن چه را که بخواهد، انجام می‌دهد. او دانای بی‌کرانی است که همواره از نهان و آشکار جهان آگاه است. در “مینوی خرد” تصریح می‌شود که هرمزد آفریدگان را بر پایه‌ی خرد آفرید. به گفته‌ی خود او سه چیز بوده و هستند:۱-خود او ۲-کلام(ایمان به او) ۳- دین(به عمل درآوردن ایمان به او)[۳] در اوستای متأخّر با آن‌که ایزدان بی شماری را در کنار او هستند، خدایی است یکتا و با قدرت مطلق، و اگر ایزدان دیگر طرف نیایش قرار می‌گیرند این نیایش در چارچوب قدرت و نظام اهورایی است. [۴] برای مثال در “آبان یشت‌” این‌گونه در مورد آناهیتا سخن می رود:«از برای من بستای این “اردوی سورا آناهیتا” را… »و«آناهیتا از سوی آفریدگار مزدا برخاست… »[۱] او اسامی‌متعدّدی دارد که غالباً از یک ریشه اند:اهورا مزدا، مزدا اهورا، اورمزد، هرمزد، مزدا، اهورا…

[۲] شناخت اساطیر ایران، ص ۱۲۹

[۳-]هزاره‌های گمشده ، ص۷۲

[۴] همان، ص۷۲

وایو(باد)

باد پدید اورنده زندگی در ابر باران زا ومرگ در توفان یکی از اسرار آمیزترین خدایان هندو-ایرانی است.در یکی از متون هندی آمده است که وایو از نفس غول جهانی(پوروشه)،که همه چیز از تن او هستی یافت پدیدار شد.بدین روایت وایو بر گردونه ای که آنرا صد یا هزار اسب تیزرو میکشند سوار است و همچنین اوست که آذرخش و سپیده دم را پدید میاورد.
وایو در ایران از نقشی مهم برخوردار ودر همان حال خدای راز انگیزی است که آفریدگار خیر(اهوره مزدا) و نیز شر(انگره مینو) به او قربانی هدیه میکنند و در روایتی آفریدگار بر سریری از طلا و به زیر سایبانی زرین که آنرا ستونهایی از طلا بر پا داشته به او قربانی می دهد و از او میخواهد که آفریده های شر را نابود و آفریده گان نیکو را حفظ کند.

ادامه مطلب

رپیثوین سرور گرمای نیمروز

رپیثوینRapithwinسرور گرمای نیمروز ماههای تابستان و تقابل ضروریِ سود بخشی تیشتر است.خورشید پیش از ورود شر بر فراز جهان و دار قرار گاه رپیثوین یا رفتون بی حرکت بود و بدین سان رپیتوین سرور جهان آرمانی است.در باور زرتشتیان اهوره مزدا به هنگامی از روز که رپیثوین بود قربانی کرد و آفرینش از آن پدید آمد و فرجام جهان نیز به زمان رپیتوین و در همین زمان است که رستاخیز تحقق می یابد.

ادامه مطلب

اهورامزدا سرور دانا

اهوره مزدا(اورمزد- هرمزد – اهورا مزدا – مزدا – اهورا) یعنی سرور دانا نامی است که زرتشتیان به خدای خود داده اند.بدان سان که از نام وی بر می آید خردمندی از ویژگی های اوست و نه کسی را فریب می دهد و نه کسی را یارای فریب دادن اوست.سروری است بخشنده و دربردارنده خیر مطلق.اهورا مزدا مادر و پدر آفرینش و پدید آورنده مسیر خورشید،ماه و ستارگان بوده و هست و خواهد بود.به سخن دیگر جاودانه است اما در این دوره قدیر یا قاد مطلق نیست چرا که از جانب دشمن خویش یعنی اهریمن محدود می شود.اما زمانی فرا می رسد که شر مغلوب و اهورا مزدا فرمانروایی قادر و مطلق خواهد بود.

ادامه مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است