آرتمیس(دیانا)

او را به خاطر زادگاهش ،کوه سینتوس در دلوس،سینتیا هم خوانده اند.او خواهر دوقلوی آپولوست و دختر زئوس و لتو.

او بانوی وحوش بود و میر شکارِ خدایان؛کاری بس غریب برای یک زن.آرتمیس مانند یک شکارچی خوب ،همیشه مواظب نوزادان بود،و در هر جا نگاهبان و پاسدار.با وجود این ،با تضاد اخلاقی ویژه ای کهدر داستانهای اساطیری دیده می شود،از حرکت ناوگان یونان به تروا جلوگیری کرد تا اینکه دوشیزه ای را برایش قربانی کردند.در بسیاری از داستانها او را زنی آتشین مزاج و تند خو و کینه جو کعرفی کرده اند.از سوی دیگر می گفتند زنانی که آرام و بدون درد و سریع جان می بازند،مرگشان بر اثر تیر های نقره ای اوست.

چون فئوبوس آفتاب بود و او نیز ماه،بنابراین آن دو را به ترتیب فوئبه و سلنه که به زبان لاتینی لونا گویندمی نامیدند.اما هیچ یک از این دو نام ،یعنی سلبه و لونا به او تعلق نداشت.فوئبه یک تیتان بود و از خدایان کهن و سالخورده ،و سلنه هم همینطور که واقعا الهه ماه بود و این فوئبه هیچ ربطی به آپولو ندارد.آن الهه خواهر هلیوس،خدای آفتاب، بود که آپولو را با وی اشتباه گرفته اند.

در دیوان شاعران دورانهای بعد آرتمیس را هکات یا هکاته هم خوانده اند و با او یکی دانسته اند.این زن «الهه ایست با سه شکل یا صورت» :سلن یا سلنه در آسمان،آرتمیس بر روی زمینو هکات یا هکاته در دنیای زیرین و نیز در دنیای بالا در آن هنگام که در تاریکی فرو رفته است.هکاته الهه بخش تیره ماه بود و نیز شبهای تیره ای که ماه پنهان مانده است.این الهه با تاریکی سر و کار داشته،و الهه گذرگاه ها بود،که می گفتند محل ویژه جادوگران اهریمن صفت است.او الهه ای شوم بود:

هکاته دوزخ،

که می تواند هر چیز نیرومندی را در هم بشکند.

بهوش،بهوش!سگان تازی وی در شهر پارس می کنند.

در هر جا که سه راه به هم می رسند او ایستاده است.

تغییر ناگهانی الهه ای بادپا و شکارچی بزرگی که در جنگل ها خیز بر می دارد و چون برق می گذرد و الهه ای که ماه را با نور خود تا این حد زیبایی می بخشد،و الهه ای که در ستایش وی سروده اند:

در اصل بسیار عفیف و پاکدامن است،

و برگها و میوه ها و گلها برای او گرد می آیند

ولی برای ناپاکان هرگز

بسیار شگفت انگیز است.کاملا آشکار است که این الهه میان «خیر و شر» یا نیکی و بدی سرگردان و مردّد است و این حالت در تمامی خدایان دیده می شود.این الهه درخت سرو و تمامی جانوران وحشی،به ویژه گوزن را مقدس می دانست.

You might also like
22 Comments
 1. اميد says

  با سلام خدمت شما من می خواستم ازتون هم تشکر کنم و هم گلایه تشکر به خاطر سایت فعالتون و گلایه به خاطره اینکه چرا همش از قهرمانان یونان می نویسید و چرا از قهرمان های خودمون مثل آرتمیس تنها زن دریانورد دنیا که یکی از ایرانی ها بوده و خود یونانی ها به اون لقب پاک ترین ، زیباترین و مهربانترینزن دنیا رو دادند چیزی نمی نویسید .

 2. سهیلا says

  باسلام.
  درتائید سخنان شما. باید اضافه کنم در اصل خدایان نمادهایی هستند برای الگو قرارگرفتن .این الهه میان خیر وشر مردد نیست بلکه حوزه شر یا تاریک آرتمیس یا هر الهه دیگر درواقع سایه اوست که با شناخت کافی به نور وروشنایی تبدیل میشود…

  1. سهیلا says

   دقیقا همینطوره در واقع ما باید همه این خدایان رو زندگی کنیم البته نیمه روشن انها را البته هر کسی باید اسطوره غالب خودش را پیدا کند ودر کنار ان بقیه را هم رشد دهد . هر کدام زیبایی خودشان را دارند

 3. diana says

  mer30 kheyli matne khobi bod

 4. دیانا says

  حرف نداشت……

 5. ali says

  اقای امید این قصه ای که میگی نه واقعایت داره نه حتی این خانوم ایرانی بوده برو درست تحقیق کن بعد

 6. فرهاد says

  لطفا اسم کتابی که درباره ی تغییر دیانا است را بگویید ممنون

 7. دیانا says

  slm kheyli 20 bud mer30

  1. anp says

   ایا در مورد زن های استورهای ایران اطلاعاتی دارید مانند ارتمیس دریا نورد

 8. دیانا says

  salam
  esme man dianast
  vali man chand sale pish mani esmamo ke khondam neveshte bod elaheye eshgh hala nemidonam vaghean kodom mani vase esmam doroste!

  1. سلام
   متأسفانه در بین افرادی که تخصّص و مطالعه ای در زمینه اساطیر ندارند خیلی از این مطالب غلط رایج است. به هر حال خدای عشق در اساطیر یونان کوپید( اروس در اساطیر روم) نام دارد. گاهی آفرودیت هم خدای عشق خوانده می شود ولی آرتمیس(دیانا) دیگر خیلی نوبر است!

   1. نیک says

    دیانا اصلا به باکره بودن مشهور است حال شما اون رو خدای عشق می نامید تازه دوست عزیز افرودیت الهه عشق است و کوپر در افسانه رومی به نوعی فرزند و زیر دست اومک بود

  2. diana says

   esme man ham dianas va in etefagh vase manam oftade.to searchehaye ghabli elaheye eshgh va shekR bodam va alan faghat elaheye shelaram

 9. بهرام says

  ارتمیس الهه ماه و شکار

 10. ندا says

  درود
  واژه آرتمیس فقط یونانی است و بانوی دریانورد ایرانی آرتمیز نام دارد نه آرتمیس !

 11. نگین says

  این همه بحث میکنید چی به شما میرسه حالا هرکی بود به من و تو چه واسه خودش بوده

 12. آزاده says

  نگین جان شاید به شما ربطی نداشته باشه ولی اطلاعات درست در مورد تاریخ و اساطیر ایرانی برای هر ایرانی اهمیت داره !

 13. علی says

  توضیحات شما واضح وشفاف نیست کاشک وقتی مطلبی می نویسید شرح کامل داشته باشد

 14. Dsk says

  به نظرم دیانا یا آرمتیس به جز الهه ی ماه و شکار معنیه الهه ی جنگل هم می ده

  راستی به دوستانی که به اساطیر باستان کشور ها علاقه دارند کتاب پنج گانه ی پادشاهی جهان رو بخونید خیلی هم هیجانی هست و هم آموزش دهنده

 15. diana says

  من واقعا گیج شدم لطفا بگین دیانا همون آرتمیسه؟

  1. رستا بامداد says

   دیانا نام رومی الهه یونانی ارتمیس است

 16. unicorn says

  بهترین سایت و بهترین مطالب ❤ عالیه خیلی ممنونم ❤❤❤❤ انشالله موفق باشید ❤❤❤❤❤❤❤❤❤

Leave A Reply

Your email address will not be published.