خدایان دریاها

معرفی خدایان دریا + تصاویر

شمار خدایان دریا و آب در اساطیر یونان و روم به هشت تن می رسد:

پوزئیدون (نپتون)

فرمانروا و خداوندگار دریا(دریای مدیترانه) و دریای آرام(دریای اوکسین که اکنون دریای سیاه نام دارد)البته رودخانه های زیرزمینی نیز به او تعلق داشت.

پوزئیدون (به یونانی: Ποσειδων ,Poseidôn)، یکی از دوازده ایزد المپ‌نشین و مهمترین ایزدان یونان باستان است که خدای آب‌های شور و شیرین و دریاها، رودخانه‌ها، سیل، خشکسالی، زمین لرزه و اسب‌ها به‌شمار می‌رود
پوزئیدون (به یونانی: Ποσειδων ,Poseidôn)

که خدایی تیتانی بود،بر رودخانه ای به نام اوسه آن حکم میراند که بزرگ بود و زمین را دور می زد.تتیس که او نیز تیتان بود ،همسر او بود.اوسه آنید ها که پریان دریایی ساکن این رودخانه بزرگ بودند،دختران آن دو بودند و خدایان همه رودهای دنیا پسرانشان.

پونتوس

که دریای ژرف معنی می دهد پسر مادر زمین و پدر نرئوس یا نروس بود.او از خدایان دریایی بود که به حرمتی که می دید سزاوار نبود. 

پونتوس
پونتوس


نرئوس (نروس)

«پیرمرد دریا» نیز خوانده می شوند و به نوشته هزیود”خدایی مورد اعتماد و نجیب است که عادلانه می اندیشد و افکار دوستانه در سر دارد و هیچ وقت دروغ نمی گوید.” دوریس،دختر اوسه آن همسر او بود .آنها پنجاه دختر داشتند که همه پریان یا حوریان دریایی بودند و به واسطه نام پدرشان آنها را “نرئید” می نامیدند،یکی از آنان،به نام تتیس مادر آکلیس(آشیل)بود.آمفیترید،همسر پوزئیدون،یکی از آن دختران بود.

نرئوس
نرئوس

تریتون

شیپورچی دریا بود.شیپورش یک گوش ماهی خیلی بزرگ بود.او پسر پوزئیدون و آمفیترید بود.

تریتون
تریتون

پروتئوس

زمانی او را پسر پوزئیدون دانسته اند و زمانی ملازم و همنشین وی .او هم از قدرت پیشگویی برخوردار بود و هم از قدرت تغییر شکل در هر زمان که اراده می کرد

پروتئوس
پروتئوس

نایادها

نایادها پریان یا نیمف هایی بودند که در شهر ها و چشمه ها می زیستند.

یکی از نیادها اثر جان ویلیام واترهاوس، که به هولاس در حال خواب نزدیک می‌شود
یکی از نیادها اثر جان ویلیام واترهاوس، که به هولاس در حال خواب نزدیک می‌شود

لوکوتئا (لوکوته)

لوکوتئا و پسرش پالمون که زمانی انسان بودند ،مثل گلوکوس به خداوندان آب بدل شدند،امّا این سه خداوند از اهمّیّت چندانی برخوردار نبودند.

لوکوتئا
لوکوتئا

You might also like
1 Comment
  1. unicorn says

    وای دستتون درد نکنه ❤❤❤❤❤❤ مرسییییی عالی هستین

Leave A Reply

Your email address will not be published.