ترجمه : نسرین بیرق دار

آتنا ، دختر زئوس ، خدای خدایان و “متیس” خدابانوئی از خانواده تایتان ها است که قبل از المپیان سلطنت میکردند. وقتی پیشگویان به زئوس خبر دادند که “متیس” باردار است و فرزندی قوی تر از زئوس بدنیا خواهد آورد ، زئوس از خشم همسرش باردارش را بلعید اما بعد از چندی سردرد بسیار شدیدی گرفت و هفاستوس آهنگر خدایان، با تبرزین سر زئوس را شکاف و از شکاف آن آتنا به شکل یک زن بالغ با لباس جنگی بدنیا آمد و به جای گریه نوزادی ، نعره ای سلحشورانه زد. آتنا فرزند محبوب زئوس گشت و آنقدر زئوس به او مهربانی و بخشش کرد که خدایان دیگر را به حسد واداشت. او به خدابانوی باکره مشهور است چون هرگز ازدواج نکرد.
آتنا قوی ، خونسرد و خویشتن دار و با نظم است. گرچه او خدابانوی دفاع و جنگ سلحشورانه است اما با ” ارس” خدای جنگ متفاوت است زیرا که در جنگ بیش از خشونت ، از استراتژی و دیسیپلین نظامی استفاده میکند و کارش حمایت شهروندان آتن است. جنگ برای آتنا ، برای حفظ شئونات اخلاقی است تا خونریزی و کشتن و قتل و غارت. میتوان گفت از نظر مرام اخلاقی، آتنا بیشتر به برادرش آپولو نزدیک است تا به ارس خدای جنگ چونکه در کارهایش عقل و حسابگری و لوگوس را بکار میگیرد که برای یونانیان داشتن لوگوس ، مقدس شمرده میشد. . آتنا زنانگی خودرا در زیر کلاهخود طلائی و پیش بند ی از پوست بز که از پدرش زئوس هدیه گرفته و سپر طلائی که نقش سر مدوسا بر آن حک شده است. تصویر مدوسا همان تصویری است که مردان با نگریستن به آن تبدیل به سنگ میشده اند .
آتنا، بعنوان یک ایزد بانوی باهوش ، مدبر است و همیشه با هدف و برنامه پیش میرود. ( بخاطر بسپریم که او از سر زئوس بدنیا آمده) . او خدا بانوی مدافع قوانین و سلسله مراتب طبقاتی است.قدرت خدائی او در ایجاد فرهنگ ، تمدن و فرم دادن مجلس سنا و قانونگزاری در آتن آشکار است. آتنا خدابانوی خرد، جنگ و هنرهای خلاق است. او به انسانها رام کردن اسبان ، واستفاده از جنگل ها و صنایع دستی را هدیه داد. آتنا استعدادهایش در جهت رضایت پدر و همچنین حمایت اوست . او مغرورانه و جسورانه ” میگوید که ” هیچ مادری مرا نزاده است. من مردانگی را حرمت میگذارم الا در ازدواج . بله من با تمام وجودم دختر پدرم هستم”.
او مورد احترام ترین و قوی ترین خدابانو در تفکر مردسالاری یونانی و همچنین کوه المپ است و لقب اش ” دختر پدر” ست. آتنا صدای زنانه نظم و سامان شهروندی و تمدن است و شهر آتن به نام او است. در حالیکه او را از حیث قدرت بعد از زئوس به شمار می آورند، از جهاتی باید گفت که او با زئوس برابر است. در ایلیاد ، هومر دائما آنها را با هم صدا میکند: ” ای پدر زئوس و ای آتنا” . “هسیود” تاریخ نگار هم او را مساوی با پدرش زئوس در قدرت و در درک و هوشمندی میداند.
آتنا خدابانوی سنجش و داوری است اما داوری های آتنا بر حسب احساسات شخصی خودش نیست بلکه بر اساس اصول اخلاقی و موازین راستی است. شاید بکارت او بطور سمبولیک رمز این باشد که این خدابانو در قضاوت و دادگری ، خرد پاک را بدون وسوسه ها و تمنا ی خواسته های شخص خودش بکار میگیرد .
بیدار کردن این آرکی تایپ ، بیدار کردن تعمق و توازن اندیشه و سنجش چیزها با هم و داوری اخلاقی و بدون در نظر گرفتن احساسات شخصی است. البته باید بر حذر بود که شمشیر آتنا گاهی دو لبه هم میشود و خونسردی او
میتواند منجر به یخ زدگی و بی احساسی نیز بشود.
از نقطه نظر روانشناسی ژرف ، آتنا ” آنیموس” را در زنان قوی میکند و زنان آتنائی ، استعداد و تمایل شان بیش از دلبری و جستجوی مرد و ایجاد رابطه رمانتیک و یا ازدواج ، در تحصیل و پژوهش و شغل و بدست آوردن موقعیت اجتماعی برابر با مردان در اجتماع است. زنان آتنائی در حرفه قضاوت و وکالت و فعالیت های سیاسی و فمینیستی و همینطور در امور بازرگانی و مدیریت ، قابلیت های فراوانی دارند.

منابع : ایلیاد و اودیسه هومر
Pagan Meditation by JeaneParis
Idea, Essence and Archetype by Kent Palmer

You might also like
17 Comments
 1. عبدالله says

  خیلی ممنون کتابهای جالب و خیلی خوبی برای دانلود گذاشتین

 2. فهیمه says

  زن آتنایی تنهاترین زن تاریخ است!

  1. علیرضا says

   آتنا در عین حال الهه ی عقل و خرد و دانش بوده و در عین حال از اولیس و فرزندش تلماک بعد از جنگ تروا هم محافظت میکرده و هم آموزش خرد را به پسرش اولیس میداده .

 3. عسل says

  مرسی خیلی کامل و جذاب بود. اگه براتون امکان داره منبع مناسب برای مطالعه روانشناسی شخصیت های اساطیری معرفی کنید

 4. آتنا says

  ممنون عالی بود.
  تونستم در مورد اسمم مطالب جالبی رو بدست بیارم باز هم مرسی.

 5. آتنا says

  مرسی از مطلب خوبتون قبلادر مجله خانواده سبز خونده بودم که آتنا خدای علم و دانش است که حامی صلح نیز هست مطالبی که نوشتین خیلی با خصوصیات و عقاید من مطابقت داره اون دوست خوبی که گفت زن آتنایی تنها زن تاریخ هست باید بگم نظر شما درست ولی این تنهایی زیباست چون به آدم مجال خوب اندیشیدن میده در آخر اینکه جالب که خصوصیات یک اسم این قدربرشخصیت آدم موثر

 6. آتنا says

  سلام با تشکر از اینکه این اطلاعات را در اختیار ما گذاشتید من هم با نظر دوستمون آتنا خانم موافقم چون اسم واقعا در رفتار و تفکر آدما یا شاید بهتر باشه بگم در زندگیه آدما هم نقش اساسی داره منم بشتر از اینکه به فکر احساساتم باشم بیشتر به دنبال پیشرفت و رقابت با جنس مخالفم هستم..یه دوست منو به اسب سرکش لقب داده.

  1. رک گو says

   اسب های سرکش آتنا نیستند آرتمیسن بعد هم اینم بدون این روانشناسی شخصیته نه اسامی در ضمن این تنهایی اصلا قشنگ نیست کسی که قدرت خدا بانو آتنا رو داره همیشه در حال دفاع کردن از مرداست و در ایران چون آمار دخترای آرتمیسی زیاده پس در نتیجه نفرت از خدابانوی عقل زیاده بدی دختر عقل کل اینکه کمتر محبوبه

 7. آتنا says

  عالی بووووود خیلی جالب بود مررررررررسی الان من دچار خودشیفتگی شدم :ذی :”>

 8. آتنا says

  عالی بووووود خیلی جالب بود مررررررررسی الان من دچار خودشیفتگی شدم :دی :”>

 9. آتنا says

  ممنونم و کاش همه اطلاعات کافی داشتن و به کرات به من نمی گفتن که آتنا یه اسم عربیه…

 10. مادراتناکوچولو says

  دخترم اتنافقط ۳سال داردمن اطرف دخترم ازشماتشکرمیکنم وبه امیداینکه یک روزدخترم بزرگ شه وبتونه این نوشته من رابخونه باتشکر

  1. ممنون از لطفتان. باعث افتخار ماست که دل یک مادر را شاد کردیم.

 11. آتنا says

  به عجب اسمی :-pعاشقشم:x

 12. آزاده says

  سلام مطالبتون خیلی جالبند من میخوام بیشتر بدونم البته در مورد جادو وروشهای جادوگری در قبل از میلاد مسیح ودر قبایل آمریکای جنوبی میخوام بدونم وقتی یک نفر رو جادو میکردند چطور باطلش میکردند در این مورد من اصلا منبعی ندیدم لطف جوابتون روی ایمیلم بفرستید اگر ممکن هست با تشکر

 13. Atena says

  خیلی عالی و خوب بود ممنون

 14. Atena says

  جالب بود

Leave A Reply

Your email address will not be published.