ابوالهول

ابوالهول غول افسانه‌های مصر باستان و اسطوره اُدیپ، مخلوطی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزیّن به بال‌های عقاب و دارای کله‌ای شبیه سر زنان است. این موجود افسانه‌ای کسانی را که موفق به حل معمّای او نمی‌شدند می‌کشت و در نظر مصریان باستان مظهر آفتاب محسوب می‌شد، ابوالهول بزرگ که در مصر قرار دارد از صخره‌ای تراشیده شده است و ۱۷ متر ارتفاع و ۳۹ متر طول دارد.

رمز ابوالهول

ابوالهول

اسرارآمیز بودن ابوالهول احتمالأ در ارتباط با تعهد و ادای سوگند هنرمندان و خالقین اساطیر است که بر اساس آن موظف به‌حفظ اسرار و رموز عقاید و اندیشه‌هایفرهنگی و عرفانی آثار خود بوده‌اند. این موجود افسانه‌ای بیش از هر پدیده دیگری در ادبیات و فرهنگ، اقتدار اسطوره‌ای خود را تثبیت نموده و به نماد اعلی و عمیق علم و دانائی و هم به نمودی از هلاک و نیستی شهرت یافته‌است. بسیاری از هنرپیشگان زن سینمای قرن بیستم که اسرارآمیز، شهوانی، حیله‌گر و مرموز بوده‌اند با ابوالهول مصری واقع در جیزه تشبیه شده‌اند.

وجه تسمیه

ابوالهول (یا اسفنکس از کلمه (به لاتین: اسفینکس) و (به یونانی: اسفیگس می‌باشد) هیکل عظیم اساطیری که هنرمندان مصری و به تقلید آنان هنرمندان یونانی به کرات مجسم ساخته‌اند. ابوالهول نام حیوان موهومی است که در مصر و یونان باستانی به‌هیاکل مختلف مجسم می‌کردند. در مصر اسفنکس را به‌شکل شیری نقش می‌کردند که سر او به‌صورت سر دختری بود. محتملأ این هیاکل را به قصد تعظیم و تکریم نیت که به زعم مصری‌ها الهه حکمت و دانش بود برپا می‌کردند. در خرابه‌های بلاد باستانی مصر ابولهول‌های بسیار مشاهده می‌شود که از یک پارچه سنگ ساخته شده و از همه بزرگ‌تر را ابوالهول خوانند که در بین دو هرم واقع شده و تنه این هیکل در زیر ریگ‌ها مدفون و پوشیده‌بوده است و فقط سینه و سر او خارج از ریگ مشاهده ‌شد که بیست و هشت متر ارتفاع دارد. که بعدا از زیر شن خارج شد.

منبع:دانشنامه ی فارسی اینترنتی ویکی پدیا

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

You might also like

14
دیدگاه بگذارید

avatar
10 گفتگوی این کامنت
4 پاسخ های مبحث
0 فالوئرز
 
بیشترین پاسخ
داغ‌ترین کامنت
9 نویسنده کامنت ها
دانیالققنوسسحر .وکامرانمیثم آخرین کامنت ها
  عضویت  
اشتراک برای
شهنام
مهمان
شهنام

بنام خداوند بخشنده و مهربان با درود به شما دوست گرامی آقای حامد منوچهری کوشا نخست آنکه هیاکل نادرست است و هیکل واژه ای پارسی است و به مینای پیکر می باشد و اما دوم آنکه هیکل به زبان تازی به مینای پرستشگاه است و نمازخانه مانند هیکل ابراهیم . پس هیاکل به زبان پارسی نادرست است . اگر دیدگاه شما پیکرها است بازهم به پارسی نادرست و درست آن هیکل ها می باشد . شاید شما می خواستی پرستشگاهها را بنویسی که باز هم نادرست است زیرا به زبان تازی از ریشه عبد = معبد و سپس معابد را… مطالعه بیشتر »

ابوالفضل
مهمان
ابوالفضل

پس هیاکل به چه معناست؟

كورش
مهمان
كورش

برین بابا دلتونوبه چی خشک کردین زردشت اتش کمبوجیه برادرکش که با خواهرش ازدواج کرده!

میثم
مهمان
میثم

همانطوری که انسانهای گیاه خوار بادیدن ما که گوشت میخوریم حالشون به هم میخوره ولی ما به راحتی گوشت میخوریم
اینهم (اگه واقعا بوده) جزیی از آداب اونا بوده دیگه. شما هم اگه اون زمان بودی این کارو میکردی(ب پوزش)
در ضمن اگه دقت کنی اکثر جوامع اون زمان این کارو انجام دادن
امیدوارم تونسته باشم کمی به تغییر دیدگاهت کمک کنم
مرسی

دانیال
مهمان
دانیال

با درود
جناب کوروش
نخست اینکه زردتشت آتش پرست نبوده
دوم هرگاه میخواهید مذهبی یا دینی یا دیدگاهی را رد کنید ابتدا در مورد آن مطالعه کن تا بدانی چیست و سپس آن را قبول کن یا رد کن
و هیچگاه در مورد نیاکان و ریشه ی خود ندانسته بدبین نباش و بدان هر شاخه ای از درخت نباید از بالا به پایین (ریشه) برگردد و به رشد کردن و بالا رفتن ادامه دهد. ولی جدای از آن ریشه زنده نمیماند. و بدون ریشه در آخر میخشکد . پس از ریشه جدا نشوید

شهنام
مهمان
شهنام

بنام خداوند جان و خرد با درود به شما برادر و دوست گرامی . هیکل به فارسی ( پیکر، بدن و ………) هیکل به زبانهای دیگر این واژه یک واژۀ عبری است و به مینای ( پرستش گاه ، جایی که در ان خدا وند و یا ….. پرستش شود ) به زبان عربی راه یافته و ….. ای گرامی همان گونه که می دانید برخی از واژگان در زبان ها همانند یکدیگرند با میناهای جور وا جور برای نمونه ( دوسیخ پر ) به پارسی سیخ کبابی دو تا که پر باشد را گویند و به روسی به مینای… مطالعه بیشتر »

شهنام
مهمان
شهنام

بنام خدا سلام علیک بروید که ما خریدار سخن لغو و باطل شما نیستیم (قران کتاب روشنی بخش ورهنما ) دوست نازنین کورش که نامت کورش نیست و تازی یا عرب هستی . در آغاز بیاموز که چگونه پارسی را بنویسی . دلتان را خشک نادرست است و دلتان را خوش کردید درست . و سپس بدان که مردم عرب مردمی بسیار گرامی و نیکویی هستند . و پیامبر ما حضرت محمد (ص) خود عرب بوده و هرگز به کسی ناسزا نگفته . وبنا به آموزه های قرآنی دروغ بستن به کسی یا ملتی گناه است و خداوند خود دروغزن… مطالعه بیشتر »

شهنام
مهمان
شهنام

هیاکل
جمع‌هیکل
جمع هیکل
اصحاب هیاکل
ستاره پرستانند و ایشان گویند وسایط میان ماورب الارباب هیاکلند زیرا که روحانیات از ما غایبند .
برگرفته از واژه نامه پارسی به پارسی
این مینا برگرفته از باورهای کهن مصری و کابالایسم می باشد .این واژه عبرانی است .
با درود به حضرت موسی و همه عبرانی های یگانه پرست .

کامران
مهمان
کامران

درود, دنبال کلمه ای هستم به گفته ای در اوستا ishka نام برده شده, در زبان فارسی اسلامی آنرا عشق نامیده اند. اگر دوستان بتوانند مرجعی از آن اسم را در اختیار من قرار دهند سپاسگزار خواهم شد.

سحر .و
مهمان
سحر .و

درود فراوان بر همه

از نویسنده نوشته های بالا با نام “شهنام ” به خاطر نثر زیبا و سلیس پارسی و همچنین شکیبایی در پاسخ دادن به نظرات دیگران بسیار سپاسگذارم.

با امید بهروزی

ققنوس
مهمان

آقای شهنام عزیز وگرامی!
من هرچه فرهنگ های لغت را زیروروکردم تا معنای کلمه معتادانه ء-ببخشیدها!-مینا را پیداکنم نشدکه نشد.باباجان کمتر مصرف کن تا معنا را آنطورکه تلفظ می کنی تایپ نکنی.خوب ببم؟

دانیال
مهمان
دانیال

دوست خوب . شهنام،
با درود
از شما سپاسگذار میشوم که را در راستای آموختن بیشتر مینای پارسی کلمه هایی که به زبان عربی و غیر پارسی هستند . من و دیگر دوستان را یاری کنید

دانیال
مهمان
دانیال

جناب حامد منوچهری کوشا.
درود
از اینکه لطف میکنید و اینگونه متن هایی را برای خواندن دیگر دوستان تهیه میکنید سپاسگذارم. و از شما و دیگر دوستان خواهش میکنم که در صورت توان کتاب نسیم شمال سروده اشرف الدین گیلانی (قزوینی) را برای دانلود دوستداران در این سایت قرار دهند