اوریون

پسر غول آسای پوسیدون، زئوس و هرمس که می گویند هنگامی که این سه خدای یونای گاوی را پنهان کرده و سپس بر روی ادرار کردند و او را به خاک سپردند نه ماه پس از آن اوریون به دنیا آمد . در این مقاله به شرح نسبتا کاملی از زندگی او می پردازیم .

اوریون پسری فوق العاده زیبا و همچنین شکارچی ماهری بود که شکار مورد علاقه اش خرگوش بود . او در جوانی عاشق مروپه دختر اوینوپیون شد اما اوینوپیون که خود اهل خیوس بود شرط ازدواج با دخترش را رها سازی جزیره ای از حیوانات وحشی قرار داد . اوریون به راحتی این کار را انجام داد اما اوینوپیون از عهد خودش سرباز زد .
اوریون که چاره ای دیگری را نمی دید سعی کرد با فریب مروپه او را به دست آورد اما اوینوپیون با کمک دیونوسوس پدرش ، اوریون را کور کرد .
پیشگو یونانی به اوریون گفت تنها راه بدست آوردن بینایی اش این است که به سمت شرق دور برود و چشمانش را در برابر اشعه ی خورشید قرار بدهد . اوریون به سبب اینکه پسر پوسیدون بود به راحتی می توانست بر روی آب راه برود . او با همین شیوه خود را به لمنوس رساند و از آنجا با کمک کدالیون که بر شانه های اون نشسته بود در جهت آفتاب حرکت کرد و بینایی خودش را دوباره بدست آورد .از آن پس , او تا مرگ همراه آرتمیس بود .


روایات مختلی در مورد مرگ این پسر غول آسا وجود دارد که به شرح برخی از آن ها می پردازیم .
روایت نخست این است که اوریون لاف دلیرتر بودن بر آرتمیس را می زد و آپولون می ترسید که آرتمیس عاشق او شود ، به همین دلیل مقدمات مرگ او را فراهم کرد . روایت دیگر این است که اوریون قصد دست درازی به ندیمه ی آرتمیس ، اوپیس را داشت که عقربی به نام اسکورپیوس او را گزید و کشت . روایت دیگر این است که آپولون در یک ستیز تصادفی باعث مرگ او شد و یا آن که آپولون با خواهرش آرتمیس مسابقه ی نشانه زنی می داد و در همان حال اوریون در آب مشغول شنا بود که آرتمیس سر غول را قطع کرد بدون این که بداند این سر اوریون است .
در هر حال اوریون پس از مرگ به هیات صورت فلکی در آسمان قرار گرفت که به همین نام است و زیر پای او صورت فلک لپوس (خرگوش ) قرار دارد که بیانگر جانوری است که او به شکارش علاقه داشته است


خرید مجموعه کتاب های تاریخی

You might also like

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 گفتگوی این کامنت
0 پاسخ های مبحث
0 فالوئرز
 
بیشترین پاسخ
داغ‌ترین کامنت
2 نویسنده کامنت ها
گودزیلاaston آخرین کامنت ها
  عضویت  
اشتراک برای
aston
مهمان
aston

sallam mamnoon az siteton. ama mikhastam ye nokteh ro baraye shoma motezaker sham ke oostooreh ha dar haghighat setareh ha va sayarat va ab o atash va nirooha va tabiateh donyaye st ke dar an zendegi mikonim zamani ke piambaran ooloomeh tabie va astorologi ra beh ensan amokhtand va tasireh abo bado sayarato setaregan ro be ensan amokhtand daneshmandan baraye enke in oloom ghabeleh hazm va estefadeh baraye mardoom bashad oon ro beh sorateh ostooreh daravordan ta betoonan behesh shakhsiat bedan be tooreh mesal ageh foolan oostoreh jang ke motabegheh foolan sayareh ast hobot koneh ya be sharaf bereseh foolan… مطالعه بیشتر »

گودزیلا
مهمان
گودزیلا

خرگوش یعنی ناموس مردم!