مدوسا

دختر فورسیس و ستو و تنها فناپذیر

معرفی مدوسا

مدوسا (به یونانی: Μέδουσα، به انگلیسی: Medusa) به معنی فرمانروا، یکی از گورگون‌ها، و تنها فناپذیر در بین آن‌ها، او می‌توانست هر کس که به چشمانش نگاه می‌کرد را تبدیل به سنگ کند. مدوسا در ابتدا دوشیزه‌ای بسیار زیبا بوده است اما پس از اینکه پوزئیدون، خدای دریا او را در معبد آتنا اغوا می‌کند، موجب خشم این الهه می‌شود و آتنه، او را به شکل کریه ترین موجود ممکن، یعنی یک گورگن در می‌آورد، آتنا موهای او را تبدیل به مار می‌کند. از آنجایی که مدوسا در اصل انسان بوده است و فناپذیر در نهایت توسط یکی از قهرمانان اساطیری به نام پرسئوس (Perseus) کشته می‌شود. با این مقاله از اساطیر تاریخ ما همراه باشید.

پرسئوس که تحت حمایت آتنا و به کمک  هرمس به نبرد با مدوسا رفته بود، موفق می‌شود با هوشمندی سر او را از بدن جدا کند و آن را به آتنا دهد که او هم آن را بر زرهٔ روی سینه خود قرار داد. گفته می‌شود که در این زمان، دو تا از موجودات افسانه‌ای، پگاسوس اسب بالدار و کریسائور (Chrysaor) که فرزند مدوسا و پوزئیدون بوده‌اند، از بدن مدوسا خارج شده‌اند.

مِدوسا یا مِدوزا (به یونانی: Μέδουσα، به انگلیسی: Medusa) به معنی فرمانروا،  در اساطیر یونانی، یکی از گورگون‌ها، دختر فورسیس و ستو و تنها فناپذیر در بین آن‌ها بود. او می‌توانست هر کس را که به چشمانش خیره می‌شد، تبدیل به سنگ کند.
مِدوسا یا مِدوزا (به یونانی: Μέδουσα، به انگلیسی: Medusa) به معنی فرمانروا، در اساطیر یونانی، یکی از گورگون‌ها، دختر فورسیس و ستو و تنها فناپذیر در بین آن‌ها بود. او می‌توانست هر کس را که به چشمانش خیره می‌شد، تبدیل به سنگ کند.

داستان مدوسا

مدوسا در ابتدا دوشیزه‌ای بسیار زیبا با گیسوانی دلفریب بوده‌است، به‌طوری‌که این زیبایی غره‌اش کرده بود. وی با پوزئیدون خدای دریا در معبد آتنا همبستر شد و به این ترتیب عبادتگاه آتنا را ملوث کرد، آتنا هم برای تنبیه وی، موهایش را تبدیل به مارهایی کریه و چندش‌آور کرد تا او به زشت‌ترین و منفورترین موجود، یعنی یک گورگون تبدیل شود. در تفاسیر دیگری بیان شده، مدوسا بسیار کنجکاو بود تا خورشید را ببیند و برای این منظور از آتنا درخواست کرد به او اجازه دهد تا به جنوب برود، اما آتنا به او اجازه رفتن نداد و مدوسا که بسیار خشمگین گشته بود با بی‌احترامی به آتنا گفت او به زیبایی مدوسا حسد می‌ورزد و این چنین شد که آتنا نیز او را مجازات نمود. گورگون‌ها در مجموع سه تن بودند، Euryale و Sthenno و آخری که مدوسا بود و چون او در ابتدا انسان و موجودی فانی بوده‌است، پس تنها گورگون فانی هم او می‌بود.

سر بریده شده مدوسا اثر پیتر پل رابنس ۱۶۱۸
سر بریده شده مدوسا اثر پیتر پل رابنس ۱۶۱۸

پرسئوس و مدوسا

پرسئوس که تحت حمایت آتنا و به کمک زئوس، هرمس، کرونوس و هادس و با یاری گرفتن از سه خواهر سپیدموی سالخورده، یعنی گرایاها و همین‌طور به کمک هسپریدس به نبرد با مدوسا رفت. مدوسا در غاری سکنی گزیده بود، پرسئوس برای اینکه از نگاه‌های او در امان باشد، سپر جلاداده شدهٔ آتنا را به کار برد؛ با نگاه‌کردن به سپر همانند آینه، متوجه شد که مدوسا کجاست و به این ترتیب به او حمله کرد و سرش را با هوشمندی از بدنش جدا نمود. سپس آن را در کوله پشتی‌ای که از هسپریدها گرفته بود، قرار داد. گفته می‌شود که در این زمان، دو تا از موجودات افسانه‌ای، پگاسوس اسب بالدار جاویدان و کریسائور که هر دو فرزند مدوسا و پوزئیدون بوده‌اند، از بدن مدوسا خارج شده‌اند. پس از بازگشت، پرسئوس سر مدوسا را به آتنا داد و او هم آن را روی سپر زئوس بر سینهٔ خود قرار داد. این نشان در مجسمه‌های آتنا دیده می‌شود.

تصاویری از مدوسا

طرح موزائیکی  مدوسا ، موزه سوس، تونس
طرح موزائیکی مدوسا ، موزه سوس، تونس
طرحی از مدوسا کشیده شده توسط Arnold Böcklin ، سال 1878
طرحی از مدوسا کشیده شده توسط Arnold Böcklin ، سال ۱۸۷۸
طرحی از مدوسا کشیده شده توسط Caravaggio در سال 1595
طرحی از مدوسا کشیده شده توسط Caravaggio در سال ۱۵۹۵
پرسئوس با سر مدوسا، بنووانتو سلینی (1554)
پرسئوس با سر مدوسا، بنووانتو سلینی (۱۵۵۴)

 

 

منبع: دانش‌نامه‌ی علمی-تخیلی و فانتزی

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

You might also like

39
دیدگاه بگذارید

avatar
25 گفتگوی این کامنت
14 پاسخ های مبحث
0 فالوئرز
 
بیشترین پاسخ
داغ‌ترین کامنت
33 نویسنده کامنت ها
دوست مدوسارضا نوروزیارش بامداددینادامون آخرین کامنت ها
  عضویت  
اشتراک برای
mansoor
مهمان
mansoor

ممنون از اطلاعات خوبتون

هنگامه
مهمان
هنگامه

وقتی ۱۰ سالم بود کتاب افسانه های یونان و روم باستان رو خوندم و از بچگی علاقه مند به این الهه ها هستم بابت مطالبتون ممنون

شهاب
مهمان
شهاب

راجب پوسایدن۱چشم اطلاعاتی ندارید بم بدید؟

فواد
مهمان

سلام.
ممنون از سایت بسیار خوب شما. منتها به نظر بنده حقیر برخی از مطالب فوق الذکر صحیح نمی باشد.
پرسئوس (دمی گاد – فرزند زئوس) تنها از حمایت پدر خود (در بین تایتانها) برخوردا بود و بعد از جدا کردن سر از بدن مدوسا آن را وسیله ای برای از بین بردن هیولای دریایی به نام کراکن (مخلوق هیدس) استفاده کرد و سپس آن را نزد خود (برای مقابله با دشمنان) نگاه داشت.
یا مثلاً پگاسوس (اسب بالدار) هدیه ای از طرف زئوس بود!
و………

مهدی
مهمان

کراکن فقط توی فیلم اومده و در واقعیت وجود نداره

مرورگر
مهمان

مرسی … مطلب جالبی بود.

abbas
مهمان
abbas

ممنون و خسته نباشید

رضا امدادی
مهمان
رضا امدادی

سلام و خسته نباشید.سایتتون خیلی عالیه.مرسی

با حال
مهمان
با حال

باحال ولی کلا اشتباه

با حال
مهمان
با حال

اولا مدوزا نیست و مدوسا است دومن پرسعوس اون رو به اتنا نمی ده بلکه در جنگ با کراکن وقتی او را با اون سر سنگ می کند سر را درون اب میندازد و هیچ کسی ان را پیدا نمی کند در زمن کری ساعور نیست اون کراکن هست در زمن کراکن فرزند پوسایدن نبوده (اسم واقعی پوزئیدون) بعدشم کراکن فرزند هدیز بوده است و وقتی کراکن سنگ می شود در زمن پرسعوس هم با شمشیری که خدایان یا همان پدرش زعوس به او داده بود ان را به هدیز پرتاب می کند و هدیز به دنیای مردگان می رود… مطالعه بیشتر »

علیرضا
مهمان

رنگش مشکی بود .
در ضمن رو اشتباه نوشتی و زئوس نه زعوس

مهدی
مهمان

پرسئوس نه پرسعوس در ضمن کراکن فقط توی فیلم هست توی داستان اصلی وجود نداره

موترانا
مهمان
موترانا

شما دارید مطالب رو با فیلم نبرد تایتان ها مقایسه میکنید که درواقع بسیاری از وقایعش با استناد بر خود
افسانه نبوده و ساخته ذهن نویسندس

بردیا
مهمان
بردیا

یک اینکه مدوزا و مدوسا در دو زبان تفاوت داره دو پرسیوس درسته نه پرسعوس سه هیچکس نمیدونه دقیقا مدوسا چجور مرد چهار هیدیس یکی خدایان بود که دنیای مردگان رو در دست گرفته بود و اینکه زئوس با هیدیس مشکلی نداشت چون هرکدوم از خدایان کنترل یک چیز رو داشتند شکل سر مدوسا روی سینه آتنا بود روی سپرش مدوسا یکبار کشته نمیشه و اینکه تنها کسی هم که قادر به کشتنش بود یکی از اسپارتان بود که نیم خدا نیم انسان بود به اسم کریتوس البته هرکس ی چیزی میگه اینا نظریه است داستان واقعی رو کسی نمیدونه… مطالعه بیشتر »

narges
مهمان
narges

واقعا عالیه ممنون از همه دوستانی ک دراین راه تلاش میکنند.به شخصه عاشق اساطیر مصر و یونان باستانم.بازهم سپاسگزارم…

elaheh
مهمان
elaheh

خیلی خوب بودن بدردمخورد چاکرتم دربست

hamid reza
مهمان
hamid reza

ممنون . اما تمام اینا مطعلق به بازی god of war هستش

تارا
مهمان
تارا

من بی نهایت به کسب اطلاعاتی درباره ی اساطیر یونان و روم علاقه مندم.میشه کتابی رو در این مورد به من معرفی کنید لطفا؟(با ذکر نویسنده و نشر)

farfar
مهمان
farfar

سلام،من یه سوال داشتم!!!این مطلب که مارک شرکت ورساچه از این افسانه بر گرفته شده، آیا حقیقت داره!!(چهره زن با موهای مار)!!و ایتکه آیا در اسطوره های یونان ،مدوسا زن بدنامیه؟؟؟؟؟ممنوون از مطالب خوبنوون.

مدوسا
مهمان
مدوسا

فیلم نبرد تایتان ها یا همون نبرد خدایان رو ببینید همی چی دستگیرتون میشه

نارگل
مهمان
نارگل

ممنون از اطلاعاتتون در ضمن دوستان اگر اطلاعات بیشتری میخواید میتونید بجای دیدن فیلم نبرد خدایان سری به سری کتاب های سه جلدی آتش دزد بزنید همه رو نوشته!!!!!

نارگل
مهمان
نارگل

ممنون ولی من همشو تو کتاب های آتش دزد خونده بودم

فاطیما
مهمان
فاطیما

ممنون جالب بود حتما فیلمcrash of the titan رو ببینید.

محمد
مهمان
محمد

سلام
فیلمش هست من دیدم اگه خواستید بگیرید اسمش نبرد تایتانهاست خیلی جالبه حتما نگاه کنید.

haniyeh
مهمان
haniyeh

توی کتابای پرسی جکسون هم اینا رو نوشته…
البته تو اون پرسی (خلاصه ی پرسیوس) پسر خدای دریا،پوسایدون، مدوسا رو همراه با دوستاش آنابث گروور کشت.

SM2000
مهمان
SM2000

جالب بود اما اگه نمید به چشماش نگاه کرد پس چه طوری سرش رو جدا کردخ؟

دامون
مهمان
دامون

فکر کزدن هم خوب چیزیه…
تو آینه نگاه کرد

آریا
مهمان

بسیار جالب بود

Nima
مهمان
Nima

پرسیوس زره خود را از طرف یک انسان دریافت کرده است و بجز پدرش و آیو(که یک نیمه خدای که توسط نفرین پیر نشدن از طرف خدایان رانده شده بود)توسط هیچ خدایی حمایت نمی شد و او توسط آن زره می تواند مدوسا را قطع کند در ضمن مدوسا قبلا توسط پاسایدون با کمک آتنا کشته شده بود و پگاسوس و یک موجود دیگر قبلا از سر مدوسا بیرون آمده بودند و پرسیوس مدوسا را در جهان مردگان دوباره می کشد و مدوسا برای همیشه حتی از جهان مردگان نیز نابود می شود و آن پاسایدون بود که مدوسا را… مطالعه بیشتر »

امیر
مهمان
امیر

سلام

تشکر از شما و ممنون بابت پست خوبتون
http://www.karvanik.ir/fa/tour-archive/italy

دینا
مهمان
دینا

سلام من سال ها پیش یک فیلم تخیلی خیلی جایب دیدم که شخسی مثل مدوسا داخلش بازی می کرد اما یادم نمی یاد اسم فیلم چی بود تا دانلودش کنم خیلی دنبالش گشتم اما پیداش نکردم

رستا بامداد
مدیر

فیلمهای زیادی هست جدیدترینشون Hercules

دوست مدوسا
مهمان
دوست مدوسا

خیلی جالب بود من خیلی دوست دارم خیلی چیزا دربارشون بودونم