هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
خانه » آرشیو برچسب: اوآکا

بایگانی برچسب ها: اوآکا

خدایان عمده اینکاها

ویراکوچا: آفریدگار، ازلی و ابدی، خدای ناملموسی که جهان و همه موجودات فراسوی طبیعی، حیوانات، گیاهان، مردان، زنان را آفرید: یک قهرمان فرهنگی که به انسان تمدن و هنر آموخت: تجلی انسانی او در اسطوره‌ها معمولاً، به صورت مرد سفیدپوش ریش‌دار و ملبس به‌ ردایی بلند است: تندیس زرین او در کوسکو، به اندازه پسری ده ساله و به هیأت مردی ایستاده است که بازوی راست خود را بلند کرده و دست خود را بسته و انگشتان و شست خود را به گونه‌ای برافراشته که گویی دستوری صادر می‌کند.

اینتی: خورشید، نیای الهی سلسله اینکا: غالباً مذکر در نظر گرفته می‌شود، با قرض زرین بزرگ شعاع‌دار و صورتی انسانی: کانون مراسم رسمی اینکایی، با وجود آن که این امر به خدایان دیگر نیز نسبت داده شده است.

ایلیاپا: خدای شرایط جوی، مذکر و منتسب به‌رعد و شناخته شده با ستارگان: به صورت مردی قلاب سنگ به دست تصویر می‌شود که با زدن قلاب سنگ به پارچ آبی که خواهرش نگه می‌دارد، موجب بارش باران می‌شود: صدای قلاب سنگ وی، صدای رعد بود و آذرخش تیر و کمان وی به شمار می‌فت.

کیلیا: ماه، خدایی مؤنث، همسر خورشید، در آغاز نورانی‌تر از خورشید بود و در اسطوره آمده است که خورشید، بر صورت‌ وی، خاکستر پاشید و خود نورانی‌تر شد: وی به ویژه، در تقویم بسیار با اهمیت به شمار می‌رفت.

اوآکاها (ضریح‌ها) واژه مربوط به دسته‌ای از موجودات یا نیروهای فوق طبیعی، منتسب به اشیای مادی و دارای کاربرد محلی: کوه‌ها، درخت‌ها، دریاچه‌ها، چشمه‌ها و سنگ‌ها با اشکال غیرمعمولی ممکن است به عنوان اوآکاها در نظر گرفته شوند و نیز امکان دارد که منتسب به اساطیر و افسانه‌ها باشند: ۵۰۰ اوآکا فقط در مجاورت کوسکو وجود داشته است.

منبع:ریچارد کاوندیش،اسطوره شناسی:دایره‌المعارف مصوّر اساطیر و ادیان مشهور جهان، ترجمه‌ی رقیّه بهزادی، تهران،نشر علم،چاپ اوّل،۱۳۸۷

ویراکوچا و اینتی

دانشجویان تاریخ سرزمین آند، معتقدند که نوعی بازسازی اساسی در اساطیر اینکایی در روزگار فرمانروایی پاچاکوتی در ۱۴۳۸ میلادی صورت گرفته است، اما آنان درباره ماهیت این تغییر شکل توافق نظر ندارند. نقل است که پیروزی پاچاکوتی برچانکا را، که توسعه امپراتوری اینکا را متوقف ساخت، شخصی پیش‌بینی کرد که به شکل اینکاها لباس می‌پوشید و مارهایی به دور بازوهایش پیچیده شده و شیرکوهی میان پاها و به دور شانه‌هایش بود. آن شخص به پاچاکوتی گفت که ملت‌های بسیاری را تحت انقیاد خود در خواهد آورد. مطابق نظر جان روئه، این پیش‌بینی متعلق به ویراکوچا بوده است که پاچاکوتی معمولاً، با تأسیس فرقه او، اعتبار می‌یابد. معرفی یک خدای آفریننده در معبد، بالا و برتر از خدایان کهن اینکایی یعنی خورشید و ضریح او آناکائوری، کوشش ظریفی برای تدوین نوعی خداشناسی کثرت‌گرا بود، تا آن که بستر مناسبی برای یک امپراتوری در حال توسعه، حاصل شود. نقل‌ قول‌های روئه گواه آن است که ویراکوچا، در اصل، یک خدای آفریننده بومی یا اوآکا، متعلق به مردم ناحیه اورکوس، در بیست کیلومتری کوسکو بوده و نام هشتمین فرمانروا به سبب آن که در رؤیایی بر او ظاهر شده بود، برگرفته از آن است، این خدای آفریننده از سوی فرهیختگان اینکایی به خدایی جهانی تبدیل شد.

از سوی دیگر، فرانکلین پیسه استدلال می‌کند که اندیشه این‌گونه خدای آفریننده، متعلق به زمان پیشا ـ اینکایی است و با عبادتگاه عظیم ساحلی یعنی پاچاکاماک، در جنوب لیما پیوند دارد. پیسه می‌گوید که پاچاکوتی در رؤیای خود، خورشید ـ خدا را ملاقات می‌نماید که به این ترتیب، موقعیت ممتاز ویراکوچا از لحاظ طبقه‌بندی معنوی را تصاحب می‌کند تا مقدمه‌ای برای پیروزی نظامی اینکاها بوده باشد. پیسه ادامه می‌دهد که این تصاحب قدرت در افسانه، با اِعمال زور پاچاکوتی در برابر پدر ضعیف‌اش که هم‌نام خدای آفریننده است، نشان داده شده است. از میان رفتن پرستش خورشید با سقوط طبقه فرمانروا در پی پیروزی اسپانیایی‌ها، گواهی است بر اعمال قدرت بر مردم، توسط یک امپراتوری.

منبع:ریچارد کاوندیش،اسطوره شناسی:دایره‌المعارف مصوّر اساطیر و ادیان مشهور جهان، ترجمه‌ی رقیّه بهزادی، تهران،نشر علم،چاپ اوّل،۱۳۸۷

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است