معرفی نام و نشان خدایان کاسی (اسلاف لُران)

کاشو (کاسی) و کاشیتو (کاسیتو) ایزد و الهه قبیله ای کاسیان ایزدان شراب به شمار می رفتند. قصر شیرین به نام الهه کاسیتو بیت ماتی (خانه شراب) نامیده می شد. نامهای ماد، لُر و کاسی جملگی به معنی شراب و دُرد شراب هستند. قصر شیرین در واقع قصر شراوین یعنی شهر الهه شراب معنی می داده است. در هندوستان ماد (شراب) نام دیگر الهه وارونی است. لذا کاسی و کاسیتو همانند وارونا و وارونی ایزدان آسمان نیز بوده اند. شیمالی الهه قلل کوهستان و گامزن بر قلل برفی بود. کلمهً شمال (سرزمین سرما) از نام وی اخذ شده است. نام دیگر وی شیبارو (رونده بر شیب و بلندی) است. شوکامون (با شکوه درخشان) یا شومو (منسوب به شمع) خدای آتش زیر زمینی و حامی سلاله شاهی بوده است. سمبلهای وی یک شمع و شیر درنده بوده است.

نام دیگر وی ایمیریا (ایزد دانای مرگ و میر خاندان شاهی) بوده است. در نزد هندوان و پارسیان وی یمه یا ییمه (یعنی همزاد،جم، جمشید) نام داشت. همانکه تخت جمشید به نام وی خوانده شده است. هرودوت میگوید آمس تریس زن خشایارشا برای وی چندین بچه قربانی نمود تا بر طول عمرش بیفزاید. همزاد وی باید همان الهه سر سبزی و جهان زیرین یعنی میریزیر بوده باشد که نزد ارامنه و پارسیان ساسانی ساندرامت و سپنت آرمئیتی نامیده شده است. هاربه (کامل) و شیخو یا شیپاک (مار افعی) از خدایان بسیار معزز و محترم بودند و با خدایان بابلی انلیل (سلطان خدایان) و خدای هوا و مردوک خدای دولت بابل یکسان بودند. مطابق اعتقادات ارامنه هاروت (هاربه کوهستان) و ماروت (مار کوهستان=شیخو/شیپاک کوهستان) ابرها را برای الهه ساندرامت (میریزیر) بر کوه آرارات رهنمون میشدند. خدای خورشید ساخ (دوستی= مهر) یا شوریاش (سوریاش= خورشید) نام داشت.

هوتها (هود قرآن رهبر قوم عاد= انجمنی و دور دست) و اوبریاش (بالایی) نامهای خدای رعد و باران می باشند. گیدار (کشنده، ایندره هندوان، بهرام) و ماراتاش (جنگاور درخشان) نامهای خدای جنگ بوده اند. دونیاش خدای زمین بخش بوده است همانکه در اوستا هئوشینگه (یعنی فراهم آورنده زمین خوب) شده است. دور ایزد فراوانی و فراخی است. سرانجام کامولّ اهورامزدای کاسیان اسلاف لُران و ائای سومریان است: در زبان لُری کا به معنی سرور و مولا به معنی دانا و تحصیل کرده است. بنابراین کامولّ ایزد دانای کاسیان که با اِئای سومری ایزد دانای زمین و سرور معبد آبهای ژرف مطابقت داده می شده است؛ همان است که بعداً نزد پارسیان به شکل اهورا مزدا (یعنی سرور دانا) مورد پرستش قرار گرفته است.

مسلم به نظر می رسد نام دیگر کامول (ایزد چشمه آبهای نیرومند یا سرور دانا) همان دونیاش بوده است که تصور میشد به شکل اژدهای نیرومندی بر اریکه حکومت زمین نشسته است. این نام را خدای زمین بخشنده معنی نموده اند. چنین می نماید مأخذ کلمهً عربی دنیا (در اصل زمین و آبها) نام همین خدای کاسی است. چنانکه شیمالیا (الهه گامزن بر قلل کوههای پر برف) منشأ نام شمال در زبان عربی است. از سوی دیگر دونیاش کامول معادل همان هوشنگ اساطیر ایرانی است که در اوستا هم به معنی فراهم آورنده زمینهای خوب است و هم به معنی داناست چه در پیدایی جشن سده وی را نیز در رابطه با مار می بینیم. خدای معادل دونیاش در بابل یعنی ائا نیز غالباً ماروش تجسم می شده است. همان که مار خردمند بهشت عدن و فریب دهنده آدم/آداپا و حوا به شمار رفته است.

در اساطیر کاسی نام تهمورث را معادل هاربه (ایزد کامل، ایزد هوا) می بینیم و جمشید را معادل کاشّو (کاسی) ایزد جام شراب در می یابیم. پس در اساطیر ملی ایران اسامی پادشاهان پیشدادی خونیرث (=سرزمین ارابه های درخشان، منظور واشوکانی پایتخت آریائیان میتانی در شمال سوریه) با نام خدایان آریائیان کاسی در آمیخته است. جالب است که مطابق روایات اوستایی نیز حکومت پیشدادیان به دست ضحاک (خندان= آَشّور، خدای ملی آشوریان) منقرض شده است.

در واقع اژی دهاک (دونیاش و مردوک=ضحاک ماردوش) و ضحاک (آشّور) نام سه خدای مختلف بوده اند که در اوستا یکی شده اند. از این جاست که مکان اژی دهاک کاسی شهر کرند و مکان اژی دهاک بابلی شهر بابل به شمار آمده است. در مجموع معلوم میشود که مادها هم چنانکه از اوستا بر می آید از خدا پادشاهان آریائیان میتانی و کاسی خبر داشته اند و حکومت ایشان را مقدمه تاریخ خود (کیانیان) قرار داده بوده اند.

علی مفرد

9 Comments
 1. مجید علی آتشی says

  بی شک از این متن می توان دریافت که خدایان باستان تمدن های مختلف ، شباهت های زیادی به هم داشتند . فکر می کنم در آن زمان برتری نژآدی و فکری هر قوم را به خدایان بیشتر و کامل تر می پنداشتند . شباهت های زیادی بین خدایان هندو و خدایان پارسی وجود دارد . اما آنچه مسلم است هرچه به طرف غرب می رویم این خدایان بیشتر رنگ و بوی مادی و شهوانی به خود می گیرد .

  1. محمد says

   سلام جناب آتشی….آیا فیلم مستند ری را شما ساخته اید؟

  2. Bnito says

   و همین فکر را فرزندانما به دین های اجدایشان میکنند
   (my gods)

 2. گودرزی از بروجرد says

  باعرض درود وادب خدمت عزیزان به خداخیلی تلاش کردم برای دانلود کتاب شاهنامه زنده یاد حکیم فردوسی بزرگ وطن دوست تورو خدا به آدرس ایمیلم که دربالاقیدشده است بفرستیدباسپاس فراوان

 3. مري محمودى says

  درود بر شما عزیز و سباس فراوان از این همه کوشش زبانم قاصر شده تشکر از شما کمترین هاست

 4. شهریار عدالت says

  با سلام. میشه لطف کنید و مراجع متن بالا رو برام ایمیل بفرمایید. چون مهمترین بخش نظرات تاریخی، ارجاع به مراجع معتبره. ممنونم از سایت فوق العادتون.

 5. amir says

  درود خدا بر ایران ومردم ایران

 6. متعجب says

  کاسی ها که آریایی نیستند؟
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kassites
  نوشتید آریاییان کاسی و میتانی
  در رابطه با میتانیها هم هنوز شک هست
  جمشید (Yima در زبان اوستایی) کسی هست که Akraim رو ساخته
  https://en.wikipedia.org/wiki/Arkaim
  http://ru-sled.ru/o-mirovozzrenii-drevnix-zhitelej-strany-gorodov/
  http://ru-sled.ru/arkaim-strana-gorodov/

 7. Amin torkashvand says

  سلام‌.
  دوستان با اندکی تحقیق متوجه خواهند شد که اگر در غرب کشور زندگی میکنند اصالتی بیشتر از و کهن تر از آریایی ها دارند که مربوط به دوران کاسی هاست… کاسی ها خدایی بنام کاشن یا کاشو داشتند.. که مردمانی به فامیلی ترکاشوند در استان کرمانشاه شهر های کنکاور و صحنه و بیستون، دراستان همدان شهرهای ملایر نهاوند تویسرکان و سامن اسدآباد و دراستان لرستان شهرهای دلفان و سلسله و بروجرد و اشترینان بخشی از پلدختر و دراستان ایلام شهر دره شهر طوایف رحمتی و سلیمانی از طایفه ی ترکاشوند هستند که مجموع اینها حتی از یک استان هم تجاوز میکند‌.
  در ادامه، پسوند وند به معنای بزرگ و کلمه ترُ به معنای راه و مسیر.. پس فامیلی یا کلمه ترکاشوند به معنای رهرو کاشن بزرگ.. یا همان رهروی خدای کاسی ها که یکتا بوده میباشد. و اصالت این قوم به هزار سال قبل از میلاد مسیح میرسد. فاتحان بابل.
  حدود ۵۰۰سال قبل از پیدایش کوروش.

Leave A Reply

Your email address will not be published.