آناهیتا

اردوی سوره آناهیتا ایزدبانوی همه ی آب های روی زمین و سرچشمه ی اقیانوس کیهانی است .او برگردونه ای سوار است که چهار اسب آن را می کشند : باد ، باران ، ابر و تگرگ . وی سرچشمه ی زندگی است و به همین دلیل جنگجویان در نبرد ، زنده ماندن و پیروزی را از او طلب می کنند .نزول او بر زمین چنین توصیف شده :

ای زرتشت ! اردوی سوره ناهید از آن (کره) ستارگان به سوی زمین آفریده ی اهورا فرود آمد ، و این چنین گفت اردوی سوره ناهید . ( یشت ۵ ،۸۸)

هنگامی که زردشت از او می پرسد آئین پرستیدن او چگونه است ، ایزد بانو پاسخ می دهد :

آن گاه گفت اردوی سوره ناهید ، به راستی که ای سپنتمان پاک ، ! با این ستایش مراسم مرا بجای آر .از هنگام برآمدن خورشید تا به وقت فرو رفتن خورشید از این زور (آب مقدس) من تو توانی نوشید ( و نیز) آتربانانی که از پرستش و پاسخ آگاه اند و خردمند آزموده ای که کلام مقدس در او حلول کرده باشد (یشت ۵ ، ۹۱)

در یک توصیف زنده و جاندار اردوی سوره آناهیتا ، با یک دوشیزه ی زیبا با قدی بلند ، بدنی نیرومند و پاک توصیف شده است :

خوش اندام ،کمر به میان بسته ، راست بالا ، آزاده نژاد و شریف که یک جبه ی قیمتی پرچین زرین در بر دارد .به راستی همان طوری که در قاعده است برسم(شاخه ی گیاه انار) در دست با یک گوشواره ی زرین جلوه گر است .اردوی سوره آناهیتا بسیار شریف ، یک طوقی به دور گلوی نازنین خود دارد . او کمربند به میان می بندد تا سینه هایش ترکیب زیبا بگیرد و تا آنکه او مطبوع واقع شود .در بالای سر اردوی سوره ناهید تاجی با صد ستاره گذارده .یک تاج زرین هشت گوشه به سان چرخ ساخته شده با نوارها زینت یافته. زیبای خوب ساخته شده که از آن چنبری پیش آمده است .(یشت ۵ ، ۸-۱۲۶)

در اوستا ، قهرمانان و ضد قهرمانان به یکسان آناهیتا را می ستایند .به درگاه او نیایش می کنند و قربانی به حضورش تقدیم می دارند .اهمیت این ایزد بانو را به بهترین وجه می توان در کشاکش میان خیر و شر و رویارویی میان پادشاهان و فرمانروایان توران –شمال شرقی ایران – مشاهده نمود .

You might also like
2 Comments
  1. سید قاسم موسوی says

    اناهیتا در منطقه کوهستانی ما ابهر نیز از همان دیر باز تاریخ منطقه مورد نیایش و طرف توجه مردم کشاورز قرار داشته و زارعان در فصول کم بارش جهت تامین قوت لایموت خود و احشامشان به باران نیازمند بوده و برای بارش ان با اجرای مراسم مختلف باران خواهی در قالب نماز باران ،خضزر خضزر ،چمچه خاتون و … دست به دامان خیال انگیز ترین فرشته موکل بر ابهای جاری جهان اریایی یعنی اناهیتا شده و با بر داشتن اب از چشمه های مقدس تحت عنوان علی بلاغی و اهدا ان در ظروف سفالی به نیایشگاههای ناهید که همان قیز قلعه و یا قلعه دختر باشد مراسم را اجرا و در برگشت ظرف سفالی را در دامنه کوه می انداختند که الان در شیب قیز قلعه ها سفال شکسته فراوان است. هرودوت می گوید اسمان ایران پر از فرشتخ خست و راست گفته که ناهید در اوج زیبایی و دست نیافتنی بودن غنوده و باروری چشمه ها و رودها را بر عهده دارد …

  2. اناهیتا says

    با سلام مطالبتون جالب بودن فقط قوی ترش کنید
    مرسی

Leave A Reply

Your email address will not be published.