اسطوره آناهیتا

اردوی سوره آناهیتا ایزدبانوی همه ی آب های روی زمین و سرچشمه ی اقیانوس کیهانی است .او برگردونه ای سوار است که چهار اسب آن را می کشند : باد ، باران ، ابر و تگرگ . وی سرچشمه ی زندگی است و به همین دلیل جنگجویان در نبرد ، زنده ماندن و پیروزی را از او طلب می کنند .نزول او بر زمین چنین توصیف شده :

ای زرتشت ! اردوی سوره ناهید از آن (کره) ستارگان به سوی زمین آفریده ی اهورا فرود آمد ، و این چنین گفت اردوی سوره ناهید . ( یشت ۵ ،۸۸)

اسطوره آناهیتا، الهه آب
اسطوره آناهیتا، الهه آب

هنگامی که زردشت از او می پرسد آئین پرستیدن او چگونه است ، ایزد بانو پاسخ می دهد :

آن گاه گفت اردوی سوره ناهید ، به راستی که ای سپنتمان پاک ، ! با این ستایش مراسم مرا بجای آر .از هنگام برآمدن خورشید تا به وقت فرو رفتن خورشید از این زور (آب مقدس) من تو توانی نوشید ( و نیز) آتربانانی که از پرستش و پاسخ آگاه اند و خردمند آزموده ای که کلام مقدس در او حلول کرده باشد (یشت ۵ ، ۹۱)

در یک توصیف زنده و جاندار اردوی سوره آناهیتا ، با یک دوشیزه ی زیبا با قدی بلند ، بدنی نیرومند و پاک توصیف شده است :

خوش اندام ،کمر به میان بسته ، راست بالا ، آزاده نژاد و شریف که یک جبه ی قیمتی پرچین زرین در بر دارد .به راستی همان طوری که در قاعده است برسم(شاخه ی گیاه انار) در دست با یک گوشواره ی زرین جلوه گر است .اردوی سوره آناهیتا بسیار شریف ، یک طوقی به دور گلوی نازنین خود دارد . او کمربند به میان می بندد تا سینه هایش ترکیب زیبا بگیرد و تا آنکه او مطبوع واقع شود .در بالای سر اردوی سوره ناهید تاجی با صد ستاره گذارده .یک تاج زرین هشت گوشه به سان چرخ ساخته شده با نوارها زینت یافته. زیبای خوب ساخته شده که از آن چنبری پیش آمده است .(یشت ۵ ، ۸-۱۲۶)

در اوستا ، قهرمانان و ضد قهرمانان به یکسان آناهیتا را می ستایند .به درگاه او نیایش می کنند و قربانی به حضورش تقدیم می دارند .اهمیت این ایزد بانو را به بهترین وجه می توان در کشاکش میان خیر و شر و رویارویی میان پادشاهان و فرمانروایان توران –شمال شرقی ایران – مشاهده نمود .

You might also like
11 Comments
 1. shahab says

  سلام وخسته نباشی مطلب ارزندهای در باره اسطوره آناهیتا نوشته بودید این اولین بار که در باره اسطورهها برای من مطلب فرستاده میشود منتظر مطالب بعدی شما هستم .

  موفق باشید
  شهاب

 2. ساده says

  سلام ممنون از پیام های بسیار چذابتون فقط ممکنه مطالب رو با رنگ قرمز ننویسید؟؟؟؟ و اگه میشه با فونت بزرگتر ممنون

 3. دوست دارم شهاب خطابم کنند says

  سلام
  واقعاً سر مست و مشحون این عبارت و کلمات شدم،کلماتیکه هر کدوم سرشار از شهد شیرین غرور و لبریز از احساس سرمستی از این همه پاکی هستن.
  خوشحالم که به عضویت این کلوپ سرشار از اتازه گی و طراوت در آمدم و به خودم میبالم.
  خیلی خوشحالم که بالاخره یک جائی پیداکردم که توانست روح تشنه منو سیراب از اطلاعات نژاد کهنم و سرزمین مقصد بکند.

 4. فاطمه says

  مطالب جالب و جذاب برام میفرستید، بعضی مطالب رو جایی نشنیده بودم.
  ممنون-

 5. مرتضی says

  از بر طرف کردن عطش علم اساطیری که به کمک شما حاصل می شه واقعاً ممنونم. ارزوی موفقیت واستون دارم

 6. محمد says

  دمت گرم

 7. محمد says

  فقط میگم دمت گرم

 8. مونا says

  مطالب خیلی خوب است. با آرزوی موفقیت

 9. پرهام says

  خیلی دلم میخواست راجع به آناهیتا بدونم. مرسی اگه ممکنه مطالب بیشتری درباره ی این الهه ی آبها بنویسید ممنون میشم….

  1. آناهیتا says

   😊😊😊😊

 10. نيما says

  خیلى عالى بود مدتیه دنبال مطالب مربوط به الهه هاى ایران باستان یا مطالب مربوط به میترائیسم مى گردم اما منابع کمى وجود داره ممنون میشم اگه مطالب بیشترى بذارید یا اگه میشه چند تا از منابع مربوط رو معرفى کنین
  بازم ممنون

Leave A Reply

Your email address will not be published.