چهارشنبه سوری

آیینهای نوروزی تنها آیینی است که ایرانیان توانسته اند در گذر زمان چون بخشی از هویت ملی خویش حفظ کنند.در ایران کنونی این جشنها از چهارشنبه سوری آغاز و با سیزده نوروز به پایان می رسدو همه آنها با فروهرها که در روزهای پایان سال به دیدار خانواده های خویش می آیند پیوند دارد.

بدان سان که دیدیم در ایران باستان روزهای هفته رایج نبود و بدین دلیل آتش افروختن در سه‌شنبه شب آخر سال برگزار نمی شد و این آتش افروختن درست پیش از پنجه یعنی سیصد و شصتمین روز سال و روزهایی که فروهر ها به زمین می آیند و برکت و بهروری را برای خانواده به ارمغان می آورند انجام می گرفت.در همین روزها بود که شبانگاه برای راهنمایی فروهر ها بر فراز بام ها یا در صحن خانه آتش می افروختند تا راهنمای فروهر ها باشد.تعداد آتش هایی که در این مراسم می افروختند به شمار هفت امشاسپند هفت آتش و گاه سه آتش و نماد گفتار نیک،پندار نیک و کردار نیک بود.پریدن از روی آتش از کارهایی است که به سبب تقدس آتش پیش از اسلام وجود نداشت.فالگوش چهار شنبه سوری که هنوز هم در برخی از مناطق ایران رواج دارد نیز با نزول فروهر ها و گرفتن ره نمود از آنان پیوند دارد.

مراسم چهارشنبه سوری

You might also like
4 Comments
 1. سیامک says

  در ایران پر از این آیینهای زیباست که نشانگر فرهنگ و تمدن شگفت انگیز وطنمان میباشد و از شما برای یادآوری این رسومات زیبا سپاسگزارم.

 2. سیاووش آریایی says

  sنحرافات شکل گرفته در چهارشنبه سوری ،که آن را خشونت آمیز کرده چگونه بوجود آمده است؟ این ترقه ها وفش فش ها فضای زیبای چهارشنبه سوری ایرانی را مخدوش کرده است یادش بخیر زمانی بود که شب چهار شنبه سوری همه اعضای خانواده تو باغ پدربزرگ جمع می شدیم وآتشی با کباب وچنجه به پا می کردیم وچقدر خوش می گذشت.
  متاسفانه الان فقط خشونت ورعب ووحشت برای خانواده ها برای این شب ایرانی باقی مانده، خواهش بنده به عنوان یک ایرانی از تمام ایرانیان با فرهنگ اینه بیایم ارزشهای فرهنگ ایرانی واسلامی خودمون را با محور قرار دادن خانواده ومحبت وشعله عش بر پا کنیم

  1. farhan ataei says

   از نزر من فیلم چهارشنبه سوری بهترین فیلمی بودکه دیده بودم

 3. امیرخان says

  تو رو خدا بیجا نظر ندین…مثلا پریدن از رو آتش چه عیبی دارد؟! مثلا شادی و خندیدند چه اشکالی دارد؟!…اما غم و غصه و سینه زندن ها که صدای طبل و مراسم عذاداری امام حسین صداش بچه های کوچک و افراد و پیرمردان و پیر زنان مریضی را که در خانه استراحت میکنند این صدای صبل آنها را اذیت میکند هیچ عیبی ندارد! و البته قربانی کردن حیوانات مظلوم در عید قربان و هزاران بد بختی دیگر…این کسانی که مخالف چهارشنبه سوریه هستند فقط و فقط مخالف تاریخ و ایران باستان هستند و اصلا تحمل ندارند که از تاریخ قبل اسلام نه چیزی بشنوند و نه چیزی بگویند!

Leave A Reply

Your email address will not be published.