قتل اوزیریس

برحسب دانش الهیات هلیوپولیسی، اوزیریس، ایسیس، ست و نفتیس، فرزندان گب زمین ـ الهه، و نوت آسمان ـ خدا بودند. اوزیریس همسر ایسیس و ست، شوهر نفتیس بود. اوزیریس شاهی انسانی و فرمانروایی خوب و دانا بود که دانش کشاورزی و هنرهای پیشرفته و صنایع دستی را به مصریان آموخت. ست براوزیریس و شهرت وی رشک برد و نقشه قتل او را کشید. بدین‌گونه که وی را، به ضیافتی فراخواند و سپس صندوقچه‌ای چوبین ساخت و گفت هر که در این صندوقچه جای بگیرد، صندوقچه از آن وی می‌شود. چندین نفر از میهمانان، برای تصاحب آن، به درون صندوقچه رفتند ولی فقط، اوزیریس بود که در آن کاملاً جای گرفت، زیرا صندوقچه به تمامی، به اندازه وی تعبیه شده بود. ست که به همین منظور صندوقچه را تهیه کرده بود، از فرصت استفاده نموده و درب آن را محکم بست و اوزیریس درون آن محبوس شد. ست صندوقچه را در جایی به آب انداخت که رود به سوی دلتا می‌رفت و سرانجام به دریا می‌پیوست. صندوقچه مسافتی طولانی بر روی آب طی کرد و سرانجلم به سواحل فنیقیه در بیبلوس رسید.

اوزیریسایسیس اکنون به دنبال بدن شوی به جستجوی پرداخت و آن را در بیبلوس یافت، پیکر را برگرفت و به مصر آورد. وی در این هنگام از همسرش باردار بود و در پنهان‌گاهی در مرداب، در انتظار به دنیا آمدن فرزند ماند، اما هنوز از خطر ست در امان نبود. ست، در هنگام شکار، تابوت اوزیریس که ایسیس پنهان کرده بود، را یافت. ست بدن اوزیریس را قطعه‌قطعه، و در سراسر مصر پراکنده ساخت. سپس ایسیس، برای یافتن تکه‌های بدن اوزیریس به نواحی مختلف به سفر پرداخت و با کمک جادو و سحر، قطعات پراکنده پیکر را یافت و آن‌ها را به هم برآورد و بازسازی نمود. خواهر وی نفتیس، در این کار، همراه و یاور او بود و سپس، اوزیریس احیا شد.

در زمانی مقرر و پس از پشت سر گذاشتن خطرات بسیار، ایسیس هوروس را، در حالی که با کمک دعا و طلسم، در مقابل توطئه‌های ست، از فرزند محافظت می‌نمود، به دنیا آورد. هنگامی که هوروس به بلوغ رسید، مصمم شد که به انتقام مرگ پدر، ست را به چنگ آورده و نابود سازد. نبرد خونینی درگرفت و هوروس، ست را اخته نمود و هم‌زمان ست نیز، یکی از چشم‌های برادرزاده خود را بیرون آورد. جنگ با پیروزی هوروس پایان یافت و هیأت داوری خدایان در تالار بزرگ جمع شدند، تا درباره نحوه تقسیم سرزمین تصمیم بگیرند. تحولات خدای لک‌لک ـ سرهرموپولیس، از اوزیریس حمایت نمود و داوران، به نفع اوزیریس رأی دادند. وی از تمامی گناهان مبرّا شد و دگرباره، به زندگی بازگشت، اما نه به عنوان یک شاه زنده، بلکه به عنوان شاه و داور جهان فرودین. با تأیید خدایان، هوروس به عنوان جانشین پدر، به صورت پادشاهی زنده، بر تخت نشست. چشم بیرون آورده وی، توسط تحوت برگردانده شد اما، ست رسوایی ابدی یافت و بدین‌سان نیکی بر بدی پیروز شد.

منبع:ریچارد کاوندیش،اسطوره شناسی:دایرهالمعارف مصوّر اساطیر و ادیان مشهور جهان، ترجمهی رقیّه بهزادی، تهران،نشر علم،چاپ اوّل،۱۳۸۷،ص۱۵۲

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

You might also like

19
دیدگاه بگذارید

avatar
10 گفتگوی این کامنت
9 پاسخ های مبحث
0 فالوئرز
 
بیشترین پاسخ
داغ‌ترین کامنت
12 نویسنده کامنت ها
م ناظميمهدیانی کاظمیعسلنوذر آخرین کامنت ها
  عضویت  
اشتراک برای
میثم13
مهمان
میثم13

با سلام خدمت آقای منوچهری.
ایسیس بعد از تکه تکه شدن وبازسازی شوهرش(البته شوهرش در این زمان عقیم بوده)باردار شد،چون گفته شده شیطان در ایسیس حلول کرده و او را بار دار کرده.

مهدی
مهمان

جدی میگی؟؟؟ ایسیس باردار نشد بیخیال
هرچند اون حرف رو زیاد شنیدم که میگن ایسیس جادوگر بزرگ و مادر جهان ولی هیچ وقت آیسیس باردار نشد

مهرداد
مهمان
مهرداد

مرسی از زحمت های شما
واسه منم جالبه بدونم که این که میگن بعد از تکه تکه شدن باردار شده تو این کتاب اومده یا نه. اصلا حقیقت داره؟

علیرضا
مهمان

سلام
این جا یه مشکلی وجود داره و اونم این هست
اسیریس نه اوزیریس

مهدی
مهمان

ایریس همون ایسیسه و اوزایریس همسر ایسیس و بردارشه

آرام
مهمان
آرام

با سلام اینا همه درست اما طبق تحقیقات من همه ۱۳ تکشو پیدا نکرد یک تیکه کف دریا بود ….

سالار
مهمان
سالار

سلام
بله یه تکه کف دریا بود اونم آلت تناسلیش بود که الان شیطان پرستا اونو پرستش میکنن :d

عسل
مهمان
عسل

ااااااه چندشاااا

مهدی
مهمان

جدی میگی خیالاتی؟خخخخخ

انی کاظمی
مدیر

جریان چیهههه

اکبر
مهمان
اکبر

الت تناسلی اوزیریس الان با نام ابلیسک پرستیده میشود در ضمن هروس جزو خدایان شناخته شد نه پادشاه که او را با نام خدای رعدو برق میستودند ایسیس هم بعد از احیای اوزیریس توسط شیطان بار دار شد ولقب مادر تمامی ماسون ها را به خود اختصاص داد.
در ضمن جناب نویسنده شاه نامه تعریف نمیکنی که میگی پیروزی خوبیها بر بدیها تمامی اینها از خدمت گزاران شیاطین بوده اند

مهدی
مهمان

هورس خدای نور بود بچه ها یکی از بزرگترین خدایان مصرباستان

نوذر
مهمان

بسیار ممنون از اطلاعات مفید و کامل شما.
فقط در صورت امکان از دو نظر خودتون رو تقویت کنید تا کاربران سطوح علمی بالاتر هم از زحمات شما استفاده کنند:
اول: تبلیغات بیشتر
دوم: رعایت امانتداری علمی و ارجاع دقیق مطالب به منبع اصلی و تا حد امکان دست اول
با کمال تشکر

عسل
مهمان
عسل

این قصه بود عایاااا

مهدی
مهمان

نه واسه من اتفاق افتاد

شوخی کردم

مهدی
مهمان

شاهنامه عین فیلم های هندی هستش

م ناظمي
مهمان
م ناظمي

هورس تک چشم که فراماسونها و ایلومناتی ها که اعضای خانواده سلطنتی انگلستان هستند یا بهتر بگم ملکه الیزابت که از دودمان هورس تک چشم هست سعی در باز کردن استار گیت و یا دروازه ستاره ای در معبد سلیمان در زیر بیت المقدس هستند تا هورس تک چشم را از ستاره شباهنگ در نواحی کمبرند شکارچی یک بار دیگر فرا بخوانند و سلطه اش را در جهان یک بار دیگر احیا کنند و این همون اخطاری بود که در ادیان مختلف در طول تاریخ به انسان ها داده بودند و در اسلام ان را به نام دجال اخر الزمان… مطالعه بیشتر »